„ბავშვებში კოვიდ-19-ით ინფიცირებისას ცხვირიდან გამონადენი არის წყალივით, როგორც ალერგიული სურდოს დროს,“ - ოტორინოლარინგოლოგი ლიკა ლომიძე
ოტორინოლარინგოლოგი ლიკა ლომიძე საქართველოს პირველი არხის გადაცემაში „პირადი ექიმი-მარი მალაზონია“ ბავშვებში გავრცელებულ კოვიდ-19-ის სიმპტომებზე საუბრობს. მისი თქმით, ყნოსვის დაკარგვა კორონავირუსის ყველაზე აშკარა სიმპტომია:
„როდესაც ​ყნოსვის დაკარგვაზე ვსაუბრობთ, სხვანაირად არის საქმე. ასე უეცრად ყნოსვის დაკარგვა არ ვითარდება, ეს იშვიათი სიმპტომია და ასეთ შემთხვევაში პირდაპირ ვვარაუდობთ, რომ კოვიდთან გვაქვს საქმე.“
ლიკა ლომიძის თქმით, კოვიდ-19-ს ალერგიული სურდოსთვის დამახასიათებელი ნიშნები აქვს:
​რაც შეეხება ყელის ტკივილს და თუნდაც რინორეას, რომელიც ახასიათებს კოვიდს, ვგულისხმობ ცხვირიდან გამონადენს, კოვიდ-19-ით ინფიცირების დროს არის წყალივით გამონადენი, როგორც ალერგიულ სურდოს ახასიათებს ისეთი. მას არ ახასიათებს ის სქელი გამონადენი, რომელიც ვირუსული ინფექციის გამწვავების დროს იცის. ტიპიურია, რომ შევხედავთ, თითქოს ალერგია გვეგონება, მაგრამ არის გაუთავებელი და ​არ შველის ცხვირში ჩასაწვეთებლები. წვეთებს მხოლოდ რამდენიმე ხნით, 2-3 საათით შეუძლია მდგომარეობის შემსუბუქება.“
„რაც შეეხება ყელის ტკივილს, ის ბევრნაირია. ​შესაძლოა, იყოს მწვავე ტონზილიტი, იგივე ანგინა, ნებისმიერი ტიპის ანგინით შეიძლება გამოვლინდეს. ეს იქნება კატარალურით დაწყებული, თუ ჩირქოვანი ნადებით დამთავრებული. ტონზილიტზე უკვე უნდა ავიღოთ ეჭვი, რომ ყველა ვარიანტში გაკეთდეს გამოკვლევა,“ - აცხადებს მარი ლომიძე.