პრემენსტრუალური სინდრომი ეს ის მდგომარეობაა, რომელიც მოქმედებს ქალის ემოციურ მდგომარეობაზე, ფიზიკურ ჯანმრთელობასა და ქალის ქცევაზე უშუალოდ მენსტრუალური ციკლის დაწყებამდე
დღეს ხუთშაბათია და მედიაპორტალი MomsEdu.ge ტრადიციულ რუბრიკას - მეან-გინეკოლოგის რეკომენდაციებს წარმოგიდგენთ. პმს ანუ პრემენსტრუალური სინდრომი - დღეს მეან-გინეკოლოგი და ქირურგი ეკა ბუკია ამ თემაზე მოგაწვდით კომპეტენტურ ინფორმაციას.
პრემენსტრუალური სინდრომი ეს ის მდგომარეობაა, რომელიც მოქმედებს ქალის ემოციურ მდგომარეობაზე, ფიზიკურ ჯანმრთელობასა და ქალის ქცევაზე უშუალოდ მენსტრუალური ციკლის დაწყებამდე.
სიმპტომები იწყება ციკლის დაწყებამდე 5-10 დღით ადრე და როგორც წესი სრულდება ციკლის დაწყებისას. გამომწვევი მიზეზი უცნობია თუმცა თვლიან, რომ გამომწვევი მიზეზია სასქესო ჰორმონებისა და სეროტონინის დონის ცვლილება.
ესტროგენისა და პროგესტერონის დონის მატებამ შესაძლოა გამოიწვიოს გუნება განწყობის ცვლილება, მოუსვენრობა და გაღიზიანებადობა. სეროტონინის დონე განსაზღვრავს ხასიათს, ემოციებსა და აზრებს.
რა სიმპტომები ახასიათებს პრემენსტრუალური სინდრომს ? ( პმს-ს)
28-დღიანი ციკლის დროს პრემენსტრუალური სინდრომის სიმპტომები შესაძლოა, დაიწყოს ოვულაციის დღიდან შემდეგი მენსტრუალური ციკლის დაწყებამდე.
სიმპტომები ძირითადად მსუბუქი ან ზომიერი ხასიათისაა: