„გაკაჟებისთვის უნდა გამოვიყენოთ ზაფხულის პერიოდი, ჰაერის, მზის და წყლის აბაზანები,“ - თემურ მიქელაძე
პედიატრმა თემურ მიქელაძემ ბავშვებში პასიური კურორტული მკურნალობის მნიშვნელობის შესახებ ისაუბრა. მისი თქმით, კურორტზე ჰაერის, მზის და წყლის აბაზანების მიღება ბავშვის ჯანმრთელობისთვის ძალიან სასარგებლოა:
„ჩვენ ყოველთვის ვაძლევთ რეკომენდაციას, რომ თუ არის შესაძლებლობა, ​ექვს თვეზე ზემოთ ბავშვმა გამოიცვალოს რამდენიმე კურორტი. ბავშვებში არის მხოლოდ პასიური კურორტული მკურნალობა ჰაერითა და მზის აბაზანებით. ბავშვებს ძირითადად ქრონიკული პათოლოგია არ ახასიათებთ. მათ აქვთ მწვავე დაავადებები. ჩვენი სოციალური პრობლემებიდან გამომდინარე მშობლებს არ აქვთ იმის საშუალება, რომ ერთ კვირაში ერთ კურორტზე წაიყვანონ, მეორე კვირაში მეორე კურორტზე. მშობლები მუშაობენ, სამსახურს ვერ ტოვებენ. არ უნდა ჩავთვალოთ, რომ კურორტის გამოცვლა აუცილებელი რეკომენდაციაა. ყველას მეტ-ნაკლებად აქვს სოფელი ან აგარაკი. მშობელს შეუძლია ბავშვი წაიყვანოს თავის სოფელში. როგორც მოგეხსენებათ, საქართველოში 100-ზე მეტი კურორტია. ნებისმიერი რაიონული ცენტრი ახლოს არის კურორტთან.“
თემურ მიქელაძემ აღნიშნა, რომ ზაფხული მაქსიმალურად უნდა გამოვიყენოთ ბავშვის გაკაჟებისთვის:
„საბჭოთა მარკეტინგი იყო ის, რომ ძვლები მაგრდება ურეკში, ფილტვები ბორჯომში და ა.შ. რა თქმა უნდა, ფანტასტიკური კურორტები გვაქვს და ყველაფერი უნდა გამოვიყენოთ დროულად. თუ ბავშვს აქვს კონკრეტული ალერგია რაიმე მცენარეზე, რა თქმა უნდა, მას სჭირდება კურორტის შერჩევა. ყვავილობის, დამტვერვის სეზონზე ასეთი ალერგიის მქონე ბავშვები არ უნდა გავიყვანოთ. ზაფხული თბილი სეზონია, ამიტომ მაქსიმალურად უნდა გამოვიყენოთ გაკაჟებისთვის. მე წინააღმდეგი ვარ კუსტარული აუზების. გინახავთ, ბავშვებს აქვთ გასაბერი აუზები. მტკნარი წყალი დაახლოებით 2-3 საათში შეიძლება დაინფიცირდეს. ეს არის სწორედ გამომწვევი ყურის ხშირი ანთებისა. ხშირია მიმართვიანობა კანის ჩირქოვანი ინფექციების გამო. მიზეზია დაბინძურებული სანაპირო და მტკნარი წყალი, რომელიც თუ არ იქლორება, ​გაკაჟების ნაცვლად, პირიქით, შეიძლება ინფექციის წყარო გახდეს.“
„გაკაჟებისთვის უნდა გამოვიყენოთ ზაფხულის პერიოდი, ჰაერის აბაზანა, მზის და წყლის აბაზანა. სახლის პირობებს რაც შეეხება, ასე ვერანაირად ვერ გავაკაჟებთ ბავშვს. ადრეული ასაკის ბავშვს მდინარის ცივ წყალში ვერ ჩავსვამთ.​ ყველა სოფელთან მეტ-ნაკლებად ჩვენ გვაქვს მდინარე. ბავშვები არ უნდა ჩავიყვანოთ მტკნარ, გუბურა წყლებში. ეს არის ინფექციის მაღალი რისკი. როდესაც ვიყენებთ მზის აბაზანებს, აუცილებლად უნდა გავითვალისწინოთ, რომ ბავშვმა არ მიიღოს მზით დამწვრობა. 6 თვემდე ასაკის ბავშვი მზის გულზე არ უნდა გავიყვანოთ. არაპირდაპირი მზის სხივი აუცილებელია მისთვის, იმიტომ, რომ კანმა უნდა გამოიმუშაოს D ვიტამინი,“ - აღნიშნულ საკითხებზე თემურ მიქელაძემ ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის გადაცემაში „სხვა შუადღე“ ისაუბრა.