„კვირაში ერთხელაც რომ გაიზომოთ წნევა და აღმოჩნდეს, რომ მაღალია, უნდა მიმართოთ ზომებს,“ - კარდიოლოგი ზურაბ ფაღავა
კარდიოლოგმა ზურაბ ფაღავამ არტერიული წნევის მონიტორინგის მნიშვნელობაზე ისაუბრა. მან აღნიშნა, რომ ადამიანს წნევა დაბადებისთანავე ეზომება:
„წნევა იზომება ადამიანის დაბადებისთანავე. ​თუ ადამიანს წნევა არ აქვს, ის ცოცხალი არ არის. წნევა არის აუცილებელი იმისთვის, რომ სისხლი გადაადგილდეს ორგანოთა შორის. ადამიანმა პრევენციისთვის ზოგჯერ უნდა გაიზომოს წნევა. კვირაში ერთხელაც რომ გაიზომოთ წნევა და აღმოჩნდეს, რომ მაღალია, უნდა მიმართოთ ზომებს, რომ დაასაბუთოთ ეს წნევა ეპიზოდურად იყო მომატებული, თუ სისტემატურად ასეა.“
ზურაბ ფაღავამ არტერიული წნევის არაფარმაკოლოგიური მკურნალობის მეთოდებზე ისაუბრა:
„არაფარმაკოლოგიური მკურნალობაა, რომ ადამიანმა შეზღუდოს მარილის მიღება. ჩვეულებრივ ადამიანები იღებენ 10-12 გრამ მარილს დღეში. ეს უნდა შემცირდეს დღეში ხუთ გრამამდე. პაციენტებმა უნდა შეწყვიტონ თამბაქოს მოწევა. თამბაქო არის ძალიან ძლიერი გამომწვევი წნევის. ასევე უნდა შეიზღუდოს ალკოჰოლის მიღება, რადგან ​ნაბახუსევზე სისხლძარღვები არის ძლიერად შევიწროვებული.“
„არასწორია დამოკიდებულება, რომ ყველანაირი პასუხისმგებლობა დააკისრო ექიმს. აუცილებელია თანამშრომლობა პაციენტსა და ექიმს შორის. როდესაც ექიმი ნიშნავს წამალს, ეს სულაც არ ნიშნავს, რომ ეს წამალი აუცილებლად იმოქმედებს. აუცილებელია რაღაც დროის შემდეგ ისევ იმ ექიმთან მისვლა. პაციენტები ძალიან ხშირად იცვლიან ექიმებს. ეს არ მგონია სწორი,“ - აღნიშნულ საკითხებზე ზურაბ ფაღავამ ტელეკომპანია „იმედის“ გადაცემაში „დღის შოუ“ ისაუბრა.
წყარო: ​„დღის შოუ“