„ბავშვთა ვაქცინაციაზე რა ვთქვათ, როდესაც ყველაზე მოწყვლადი მოსახლეობის ძალიან მცირე ნაწილი გვყავს აცრილი,“ - პედიატრი მაია ხერხეულიძე
პედიატრმა მაია ხერხეულიძემ საქართველოში ვაქცინაციის დაბალი ტემპის შესახებ ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ქვეყანაში ყველაზე მოწყვლადი მოსახლეობის მხოლოდ მცირე ნაწილია აცრილი:
​ბავშვთა ვაქცინაციაზე რა ვთქვათ, როდესაც ყველაზე მოწყვლადი მოსახლეობის ძალიან მცირე ნაწილი გვყავს აცრილი. ჩემი პირველი გაკვირვება არის ის, რომ ეს ადამიანები ყოველგვარი კითხვის გარეშე, აბსოლუტურად მშვიდად ცრიან თავიანთ შვილებს ყველა სხვა ვაქცინით. სამშობიაროში უკეთებენ ვაქცინებს, მერე ცრიან როგორც საჭიროა. არასოდეს ისინი კითხვას არ სვამენ და უცებ, როდესაც მათ აცრას ეხება საქმე, აქ უჩნდებათ საოცარი კითხვები.“
მაია ხერხეულიძის თქმით, სხვებისა და საკუთარი სიცოცხლის გადასარჩენად უნდა ავიცრათ:
„რატომ უნდა აიცრათ? იმიტომ, რომ თქვენი სიცოცხლე და თქვენ გვერდით მყოფი ადამიანების სიცოცხლე გადაარჩინოთ. იმიტომ უნდა აიცრათ, რომ დღეს საავადმყოფოში ვინც გვეღუპება, იმათი 98% არის აუცრელი.“
„ერთ შემთხვევას ვიტყვი. ჩვენი კოლეგა ზამთარში დაიღუპა, მაშინ, როდესაც ვაქცინა ჯერ კიდევ არ იყო. ახლა მეხუთე ტალღაზე დაიღუპა მისი ძმა. ის იყო 51 წლის, ჯანმრთელი, რომელიც არ იყო აცრილი. ​ამიტომ უნდა აიცრათ, რომ თქვენი სიცოცხლე იხსნათ. უამრავი პაციენტი იღუპება, რომელსაც არ აქვს რაიმე თანმდევი დაავადება,“- აღნიშნულ საკითხზე მაია ხერხეულიძემ ტელეკომპანია პირველის გადაცემაში „შუადღე - Live” ისაუბრა.
წყარო: ​„შუადღე - Live”