5 საუკეთესო ბუნებრივი საშუალება სახიდან არასასურველი თმის მოსაშორებლად
სტატისტიკის თანახმად ჭარბთმიანობა ქალბატონების 5-10%-ს ცხოვრებაში ერთხელ მაინც აწუხებს. სახეზე არასასურველი თმის მოსაშორებლად მდედრობითი სქესის წარმომადგენლები ხშირად მტკივნეულ პროცედურებს მიმართავენ. მათმა დიდმა ნაწილმა არ იცის, რომ სახიდან თმის მოშორება ბუნებრივი, უმტკივნეულო მეთოდებითაც არის შესაძლებელი. ჩვენს სტატიაში ხუთ ბუნებრივ საშუალებას გაგაცნობთ, რომლის დახმარებით სახიდან თმას მარტივად მოიშორებთ.
5. ხახვი და რეჰანი
თქვენ დაგჭირდებათ ორი ცალი საშუალო სიდიდის ხახვი და 10-12 რეჰანის ფურცელი. ხახვის შრეებს შორის კანის გამჭვირვალე გარსი უნდა იპოვოთ და რეჰანის ფურცლებთან ერთად გაჭყლიტოთ. მიღებული მასა არასასურველ თმაზე წაისვით და 20-25 წუთით გაიჩერეთ, შემდეგ კი თბილი წყლით ჩამოიბანეთ. პორცედურა 1-2 თვის განმავლობაში კვირაში 3-4-ჯერ გაიმეორეთ. მსგავსი პროცედურის ჩატარება ნებისმიერი კანის ტიპისთვის რეკომენდებულია და არასასურველი თმის მოშორებაშიც დაგეხმარებათ.
4. შაქარი და თაფლი
პროცედურის ჩასატარებლად დაგჭირდებათ 1 სუფრის კოვზი თაფლი, 2 სუფრის კოვზი შაქარი, 1 სუფრის კოვზი წყალი. თაფლი ჯამში მოათავსეთ, დაამატეთ წყალი და შაქარი. მიღებული მასა ღუმელში მოათავსეთ, ვიდრე შაქარი ბოლომდე არ გაიხსნება. მიღებული მასა არასასურველ თმაზე წაისვით. შემდეგ თმაზე ნაჭერი მოათავსეთ და რამდენიმე წამით გააჩერეთ. ნაჭერი არასასურველი თმის საწინააღმდეგო მიმართულებით უნდა მოქაჩოთ. არასასურველი თმა პროცედურის დასრულებისთანავე გაქრება.
3. შვრია და ბანანი
პროცედურისთვის დაგჭირდებათ ორი სუფრის კოვზი შვრია, 1 ცალი ბანანი. ბანანი კარგად გასრისეთ, ჯამში შვრია და დაჭყლეტილი ბანანი ერთმანეთს შეურიეთ. მიღებული მასა არასასურველ თმაზე დაიდეთ და ხელის წრიული მოძრაობით კანზე შეიზილეთ. 15-20 წუთის შემდეგ სახე ცივი წყლით ჩამოიბანეთ. პროცედურის ჩატარება კვირაში 1-2-ჯერ შეგიძლიათ.
2. ჟელატინი და რძე
პროცედურისთვის დაგჭირდებათ 1 სუფრის კოვზი ჟელატინის ფხვნილი, 3 სუფრის კოვზი რძე, ლიმონის რამოდენიმე წვეთი. ქვაბში ჟელატინი, ლიმონის წვენი და რძე ერთმანეთში შეაზავეთ, შემდეგ კი ღუმელში 15-20 წამით შეათბეთ. გაგრილებული მასა სახეზე წაისვით. ნიღაბი სახეზე 5 წუთით გაიჩერეთ, შემდეგ კი ხელით მოიშორეთ. არ გამოიყენოთ ნიღაბი, თუ ზედმეტად მგრძნობიარე და აკნესკენ მიდრეკილი კანი გაქვთ.
1. კვერცხი და სიმინდის ფქვილი
პროცედურის ჩასატარებლად 1 სუფრის კოვზი შაქარი, ნახევარი სუფრის კოვზი სიმინდის ფქვილი და 1 ცალი კვერცხი დაგჭირდებათ. კვერცხის ცილა ჯამში მოათავსეთ, ფქვილი, შაქარი და კვერცხის ცილა ერთმანეთს კარგად შეურიეთ. მიღებული მასა სახეზე დაიტანეთ და 20-25 წუთით გაიჩერეთ. როდესაც ნიღაბი გამყარდება, მოიშორეთ. პროცედურა კვირაში 2-3-ჯერ გაიმეორეთ. არ გამოიყენოთ ეს ნიღაბი, თუ აკნესკენ მიდრეკილი, მგრძნობიარე კანი გაქვთ.