Momsedu.ge-მ თქვენთვის, ქალებისთვის შექმნა ახალი სივრცე, სადაც ყველაზე მცოდნე დედები იყრიან თავს. ჯგუფის დასახელებაც სწორედ ასეა - „მცოდნე დედების ჯგუფი“, რომლის საშუალებით დედები ერთმანეთს საკუთარ გამოცდილებას გაუზიარებენ. (ჯგუფში გასაწევრიანებლად ნახეთ ბმული - „მცოდნე დედების ჯ​გუფი“)
„სად „გაქრა“ გრიპის ვირუსი?.. შეეშვით ტვინდემიასაც“
სად „გაქრა“ გრიპის ვირუსი? - ამის შესახებ ექიმი ინფექციონისტი არჩილ ჯალაღონია სოციალურ ქსელში წერს. ​MomsEdu.ge გთავაზობთ მის პოსტს უცვლელად:
„ხშირად მეკითხებიან სად „გაქრა“ გრიპის ვირუსი?! შევეცდები აგიხსნათ...
უკვე დიდი ხანია აღინიშნა და ფაქტია, რომ ადამიანი, რომელიც ებრძვის ერთ ვირუსს სხეულში, იშვიათად ხდება სხვა ტიპის ვირუსით დაავადებული. ამის მიზეზია ცილა ინტერფერონი. ინტერფერონის გამომუშავებით, უჯრედები, სადაც ვირუსმა ჯერ კიდევ არ შეაღწია, რეზისტენტად იქცევა და საბოლოოდ დაავადება მიდის. ეს ცილები წარმოიქმნება T-უჯრედებში, მაკროფაგებში, ფიბრობლასტებში და სხვა იმუნურ უჯრედებში. ინტეფერონის ცილების სინთეზი იზრდება 38°C-მდე ტემპერატურის დროს. როცა ავადმყოფი ადამინის სხეულის ტემპერატურა მიაღწევს 39°C- ზე ზემოთ, ასეთი ჰიპერთერმიისას ჩვენი ორგანიზმის დამცავი ფუნქციები სუსტდება, ვინაიდან ძალიან მაღალი ტემპერატურა ერევა ფერმენტების და ბიოლოგიურად აქტიური ნივთიერებების ნორმალურ ფუნქციონირებაში, ისინი ვერ ახერხებენ სრულფასოვან ფუნქციონირებას და მოვალეობას. ამიტომ 38.5°C- ზე ზემოთ ტემპერატურა უნდა შემცირდეს ანტიპირეტიული საშუალებებით (პარაცეტამოლი, იბუპროფენი და სხვა...) ნორმალური იმუნური პასუხის შესანარჩუნებლად.
1957 წელს ლონდონის ვირუსოლოგიის ეროვნული ინსტიტუტის თანამშრომლებმა, ინგლისელმა ა. ისააკმა და შვეიცარიელმა ჯ. ლინდემანმა, ექსპერიმენტების დროს შემთხვევით აღმოაჩინეს ინტერფერონი.
მკვლევარები ასეთი ფენომენის წინაშე აღმოჩნდნენ: კვლევების დროს, როდესაც თაგვებს აინფიცირებდნენ ვირუსებით, ზოგიერთი თაგვი არ დაინფიცირდა ექსპერიმენტალური ვირუსით. ამ ფენომენის მიზეზების ძიებამ აჩვენა, რომ თაგვები, რომლებიც არ დაემორჩილნენ მეცნიერების მიერ შეყვანილ ვირუსებს, უკვე ავად იყვნენ სხვა ვირუსული ინფექციით. ამრიგად, აღმოჩნდა, რომ თაგვების სხეულში ერთი ვირუსი აფერხებს მეორის გამრავლებას. ვირუსის ანტაგონიზმის ამ ფენომენს „დაბრკოლება“ უწოდეს, ეს ფენომენი ხდება მაშინ, როდესაც ორგანიზმში ერთდროულად შემოდის ორი ვირუსი ან ინტერვალით არა უმეტეს 24 საათისა.
​ასე შემცირდა გრიპის ვირუსის ფართო გავრცელებაც კოვიდ-19 პანდემიის ფონზე... შეეშვით ტვინდემიასაც“ - წერს ინფექციონისტი.