ვიცე-პრემიერმა მაია ცქიტიშვილმა, საკოორდინაციო საბჭოს სხდომის დასრულების შემდეგ, მიღებული გადაწყვეტილებები გაახმოვანა: კერძოდ, იწყება წერტილოვანი შეზღდუდვების შემსუბუქება, რაც გულისხმობს იმას, რომ ბათ...
„გამთენიიდან მოყოლებული აქ ვდგავართ და ამ ხალხის დახმარებას ვცდილობთ ყველანაირად,“- გიორგი ღოღობერიძე
ექიმმა გიორგი ღოღობერიძემ პოლონეთ-უკრაინის საზღვარზე არსებული ვითარების შესახებ ისაუბრა:
„მე გაჩვენებთ რა ხდება უშუალოდ აქ, უკრაინა-პოლონეთის საზღვარზე. ძალიან ბევრი ხალხია. აქ არიან მსოფლიოს ყველა კუთხიდან ჩამოსული ადამიანები, რომლებიც ყველაფერში გვერდით უდგანან უკრაინელ დედებს, ბავშვებს, ბებიებს, რომ ომით გამოწვეული სტრესი მაქსიმალურად შეუმცირონ. ჩვენი, როგორც ექიმების როლი დღესაც ბევრჯერ გახდა საჭირო. დღეს ძაღლების ჩხუბის გამო ერთ-ერთი ადამიანი დაზარალდა. საბედნიეროდ ჩვენ იქ ვიყავით ექიმები. დავუმუშავეთ ნაკბენი ადგილები და სხვა პუნქტში გადავამისამართეთ სხვა უფრო სერიოზული დახმარებისთვის.“
„ჩვენ ფრანგების პუნქტში ვმუშაობთ. აქ მოაქვთ ყოველ წუთში სამედიცინო დახმარება. ეს ხალხი ყოველთვის მზადაა, რომ ყველანაირად გვერდით დაუდგნენ უკრაინელ ბავშვებს. საზღვარზე ნაკადი არ ჩერდება. გამთენიიდან მოყოლებული აქ ვდგავართ და ამ ხალხის დახმარებას ვცდილობთ ყველანაირად. დიდი მალდობა თქვენ ყველა იმ დარიცხული თეთრისთვის, რომელიც უკრაინელ ბავშვებს მოხმარდა. რომ არა თქვენ, ჩვენ აქ ვერ ვიქნებოდით. აქ ყოველთვის არის საჭირო ყველას ყოფნა. როდესაც ეს ბავშვები ხედავენ, რომ მათ გვერდით ყველა მათზე ზრუნვას ცდილობს, დამშვიდებულები, ბედნიერები და კმაყოფილები არიან. კიდევ ერთხელ დიდი მადლობა თითოეული თეთრისთვის, რომელიც თქვენ დარიცხეთ ამ ბავშვებისთვის, დედებისა და ბებიებისთვის,“- აღნიშნა გიორგი ღოღობერიძემ.